HomegelişmelerAmazon dağıtım sisteminde acımasız kural değişikliği

Amazon dağıtım sisteminde acımasız kural değişikliği

Dünyanın en önemli şirketlerinden ve e-ticaret sektörünün en önemli oyuncularından olan Amazon, dağıtım ağında önemli değişikliklere gidiyor. DSP adı verilen ve şirket tarafından geliştirilen sistemde dağıtım alanında çalışan firmalar ve çalışanları kötü hava şartlarında veya Amazon kaynaklı bir sorunda, şirketten ek ücret talebinde bulunabiliyordu.

Amazon şirketi ise bu sistemi değiştirme kararı alarak teslimat şirketlerini zor durumda bıraktı. ABD’deki sevkiyatçılar Amazon’un ürünlerini müşterilere aktarılmasını sağlayan kişiler. Programın gerisinde kalan sürücüler eski yazılım sayesinde şirkete başvurup yardım alabiliyordu.

Sevkiyattan sorumlu çalışanlar genellikle Amazon’un yönlendirme yazılımı ile ilgili olan sorunlardan dolayı sürecin gerisinde kalıyordu. Bu durumda fazladan ödeme talebi oluşturuluyor ve Amazon bu talebi onayladığında dağıtım çalışanları zararlarını karşılayabiliyordu.

Şirketin asıl amacının ise dağıtım şirketlerini bıktırarak sözleşme iptali sağlamak. Şirketler eğer bu ek ücretleri alamaz ise Amazon ile yaptıkları ticaretten zarar görebilir. Şirket konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçınsa da bu yeni sistem mevcut dağıtımcılar tarafından beğenilmedi.

DSP 1.0 adı verilen programdan DSP 2.0’a geçiş yapan şirketlerde bu durumdan etkileniyor. DSP 1.0 programında yer alan şirketlerin birçoğu Amazon’a dağıtım konusunda hizmet veren en eski dağıtım ortaklarının yer aldığı programdı. Şirket yeni DSP programını geçen yıl yapılandırsa da değişiklikleri daha yeni yürürlüğe koymaya başladı. Şirketin yeni program ile birlikte kendi dağıtım ağını kurma planının olduğu da belirtiliyor. Amazon’un her yıl milyonlarca doları sevkiyat şirketlerine aktardığını düşünürsek, şirketin kendi sevkiyat ağını kurması gayet normal.

Bir önceki yazımız olan Sürücüsüz otobüsler Tokyo havaalanında denenecek başlıklı makalemizde otomobil, otomotiv ve sürücüsüz araç hakkında bilgiler verilmektedir.

Post Tags
No comments

leave a comment