HomegelişmelerHesabınız olmasa bile kişisel bilgileriniz Facebook ve Twitter’da risk altında

Hesabınız olmasa bile kişisel bilgileriniz Facebook ve Twitter’da risk altında

a

Facebook ve Twitter halen güvensiz

Vermont Üniversitesi ve Adelaide Üniversitesi ortak bir çalışma yaparak sosyal medyadaki mahremiyet hakkında detaylı bir araştırma yaptı. Yapılan çalışmaya göre mahremiyet noktasında sosyal medya ağlarındaki sorun hala daha ortadan kalkmış değil.

Twitter’da 13.905 kullanıcıdan araştırma için veri toplandı. Bu veriler değerlendirildiğinde ortaya çıkan temel sonuç, bir kişinin sosyal medya hesabı açmasa bile bazı kişisel verilerinin ağlarda yer alması. İnsanlar sosyal medya üzerinden paylaşım yaparken ister istemez arkadaşlarının da yer aldığı fotoğrafları atıyor. Bu fotoğraflardan yola çıkarak da kişinin sosyal medya hesabı olmasa bile bazı kişisel verilerine ulaşabiliyor.

Araştırma sonucuna göre insanlar sosyal medya platformunu terk etse bile yada hiç katılmasa bile, arkadaşlarının yaptıkları paylaşımlar sebebiyle dijital dünyada iz bırakıyorlar. Konu ile ilgili çalışma 21 Ocak tarihinde Nature Human Behavior dergisinde yayınlandı. Vermont Üniversitesinde görevli bir akademisyen James Bagrow ise: “İnsanlar sosyal medyaya katılmadıklarında bilgilerinin yer almadığını düşünüyor. Arkadaşları ise yaptıkları paylaşımlar sebebiyle istemeden de olsa arkadaşlarını deşifre edebiliyor.”

Araştırma gizliliğin temel doğası hakkında da derinlemesine sorular içeriyor. Çalışmanın kanıtladığı en önemli durum ise bir kişinin hiç bir zaman sosyal medyada bulunmamasına rağmen sevdiği ürünler, vakit geçirdiği insanlar, siyasi ve dini görüşleri hakkında bazı ince detayların bu ağlarda görünüyor olması.

Sosyal ağlarda saklanacak yer yok

Vermont Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Lewis Mitchell yaptığı açıklamada, “Sosyal ağda saklanacak bir yer yok.”

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya ağları sayesinde insanların nelerden hoşlandığı veya nasıl hareket ettikleri hakkında büyük şirketler de bilgi sahibi olabiliyor. Bu bilgiler ise iş başvurularında bile kullanılabiliyor.

Araştırmada sıklıkla karşılaşılan örnek, iş arkadaşlarının paylaştığı veriler. Bir kişinin sosyal medya hesabı olmasa bile iş arkadaşları ile gidilen bir yemek sonrası çekilen fotoğraf, sosyal medya ağına atıldığında insanlar o kişilerin iş arkadaşı olduğunu tahmin edebiliyor. Özellikle #işarkadaşım gibi hashtaglar atıldığında tahmin bile yürütmeye gerek kalmıyor.

Bir önceki yazımız olan FaceTime'daki çok kritik hatadan nasıl korunacaksınız? başlıklı makalemizde apple, facetime ve skandal hakkında bilgiler verilmektedir.

No comments

leave a comment