HomegelişmelerSürücüsüz otobüsler Tokyo havaalanında denenecek

Sürücüsüz otobüsler Tokyo havaalanında denenecek

Sürücüz otobüs hayal değil gerçek

Önümüzdeki yıl Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenecek olan Olimpiyatlar için Haneda havaalanında bulunan ziyaretçiler, test aşamalarında olan sürücüsüz otobüsleri ve feribotları denediler.

6 firmanın bir araya gelerek oluşturdukları proje olan ANA projesinde, geçtiğimiz haftalarda kendi kendine çalışan ve hareket eden bir minibüs 10 gün boyunca deneme testlerine tabi tutuldu. Salı günü yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre, test aşamaları oldukça başarılı. Test için bir otobüs şoförü araca bindirildi fakat araç kendi rotasını kendi belirleyerek şoföre ihtiyaç duymadan gitmesi gereken güzergahı başarıyla tamamladı.

ANA projesi şefi Tadakatsu Yamaguchi yaptığı açıklamada: “Umudumuz Tokyo 2020 Olimpiyatlarına kadar kendi kendine hareket eden otobüsleri insanların hizmetine sunmak.” Otobüs sahip olduğu GPS ve yolda yer alan manyetik işaretleri kullanarak saatte 30 km hıza bile çıkabiliyor. Proje hala daha test aşamasında olduğu için proje yetkilileri sistemin maliyet ve üretilecek olan otobüslerin kaç kişi taşıyacağı bilgisini vermediler.

Japonya, 2020 Olimpiyatlarını kendi ürettikleri teknolojiyi tanıtmanın en iyi yolu olarak görüyor. Özerk taşımacılık adı verilen sektör sürekli olarak yaşlanan nüfus için de önem teşkil ediyor. Yamaguchi: “Nüfusun azalması, operasyonlarımızı yürütme noktasındaki en önemli engellerimizden. Bu sebeple mobilite teknolojilerine önem veriyor ve az personel ile iyi projeler ortaya koymaya çalışıyoruz.”

Bir önceki yazımız olan Hesabınız olmasa bile kişisel bilgileriniz Facebook ve Twitter'da risk altında başlıklı makalemizde facebook, gizlilik ve kişisel bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

No comments

leave a comment