HomegelişmelerYoutube zararlı video paylaşımları için önlem alacak

Youtube zararlı video paylaşımları için önlem alacak

Youtube, kullanıcıların önerilerinde görünmelerini engelleyerek, zararlı videoların platformda yayılmasını azaltmayı deniyor. Şirket, cuma günkü bir blog gönderisinde yaptığı açıklamada, çizgiyi aşmadan topluluk standartlarını ihlal eden videoların paylaşımını engelleyeceklerini belirtti. Ciddi bir hastalık için sahte ve mucizevi bir tedavi olduğunu söyleyen videolar, dünyanın düz olduğunu iddia edenler ya da 9 Eylül gibi tarihi olaylar hakkında açıkça yanlış iddialarda bulunanlar ve bunlar gibi birçok içeriğin artık Youtube’da yerinin olmayacağı, giderek azalmaya başlayacakları söylendi.

Sosyal medya şirketleri, yanlış bilgilendirme ve aşırılığın çevrimiçi ortamda yayılmasındaki rollerinden dolayı çok sayıda yıkıcı eleştiri alıyor. Bunun en önemli kanıtı ise Kasım ayında, Facebook’un, şirket politikalarını açıkça ihlal edip etmediğine bakmaksızın, sansasyonel ve kışkırtıcı gönderilerin görünürlüğünü azaltmayı planladığını duyurması. Bir YouTube sözcüsü, şirketin yaklaşık bir yıldır en son hazırladıkları politika değişikliği üzerinde çalıştığını ve Facebook’taki değişiklikle bir ilgisi olmadığını söyledi. Sözcü, bu değişikliğin hala ilk aşamada olduğunu ve Youtube’un tüm zararlı videoları engellemesinin kolay ve hızlı bir şekilde olmayacağını da belirtti.

Sorun şu ki, YouTube’un öneri algoritması, kullanıcılara istediklerinden daha fazlasını sağlamak için yıllar boyunca geliştirildi. Bir kullanıcı çok fazla komplo teorisi içerikli video izlerse, algoritma onu daha fazla komplo teorisi içeren videolara götürüyor. Geçen yıl, Columbia Üniversitesi Dijital Gazetecilik Tow Merkezi’nde araştırma direktörü olan Jonathan Albright, Florida’daki Parkland’dan olayından sonra yaptığı “kriz aktörleri” araştırmasının, onu 9000 komplo videosu ağına yönlendirdiğini söyledi. Yakın tarihli bir BuzzFeed hikayesi, masum videoların bile giderek daha zararlı içeriklere ve önerilere dönüştüğünü söyledi. Yapacağı değişikliklerle YouTube, sorunlu içerikleri önerilerden kaldırarak insanları bu yoldan uzaklaştırmayı umuyor. Ancak böyle bir politikanın uygulanması o kadar da kolay değil. YouTube sözcüsü, dünyanın dört bir yanındaki insanların, içeriklerin uygun olup olmadığını belirlemeleri için izledikleri videolar hakkındaki bir dizi soruyu yanıtlamaları gerekeceğini söyledi. Cevapları, YouTube’un algoritmasını eğitmek için kullanılacak. Hangi videoların zararlı içeriği oluşturduğunu belirlemek için hem izleyenlerin hem de bu iş için geliştirilen makinelerin neyi işaretlediklerine bakılacak.

Bir önceki yazımız olan Amazon dağıtım sisteminde acımasız kural değişikliği başlıklı makalemizde amazon hakkında bilgiler verilmektedir.

No comments

leave a comment