HomegelişmelerZuckerberg’ün sınıf arkadaşı Facebook’un kullanıcılarının yarısının sahte olduğunu iddia etti

Zuckerberg’ün sınıf arkadaşı Facebook’un kullanıcılarının yarısının sahte olduğunu iddia etti

Geçtiğimiz hafta Mark Zuckerberg’in eski sınıf arkadaşı Aaron Greenspan, Facebook kullanıcılarının yarsından fazlasının sahte olduğunu iddia eden bir rapor yayınladı. Bu rapor hakkında Facebook tarafından yapılan cevap gecikmedi ve raporun “kesinlikle yanlış” olduğu açıklaması yapıldı. Zuckerberg’in arkadaşı Greenspan, Facebook hakkında orjinal bir fikre sahip olduğunu ve sosyal ağ hakkında açık sözlü bir eleştirmen olduğunu iddia etti. Greenspan ayrıca raporunda belli bir önyargı olduğunu kabul etti.

Kafaları karıştıran rapor, milyar dolarlık şirketin yöneticisiyle birlikte çalışmış ve Facebook fikrinin ilk aklına gelen kişi olduğunu savunan Aaron Greenspan tarafından yayınlandı. Yayınlanan 75 sayfalık rapora göre Facebook’un 2,2 milyar kullanıcısının yarısından fazlası sahte hesaplardan oluşuyor. 2017’de Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre sahte hesapların toplam kullanıcı sayısının %2 ile 3’ü arasında olduğu belirtilmişti. Bu durumda bir çelişki söz konusu.

Raporda Facebook hakkında ciddi iddialar bulunuyor. Facebook’un sahte hesaplar konusunda halka doğru bilgiler vermediği, yayınlanan raporların çelişkili ve kafa karıştırıcı olduğu, şirketin sosyal ağın kontrolünü kaybettiği raporda yer alan iddialar arasında bulunuyor. Facebook, raporu net bir biçimde reddetti. Bir Facebook sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre yayınlanan bu rapor kesinlikle yanlış ve sorunlu.

Greenspan geçmişte de Facebook hakkında birtakım eleştirilerde bulunmuştu. Örneğin, Ağustos ayında yaptığı bir açıklamada Facebook’un bağımlılık yaptığından ötürü birçok ölüme sebep olduğunu söyledi.

Greenspan, ayrıca raporunda objektif olamadığını şu sözleriyle kabul ediyor: “Bu raporun yazarı, kişisel bağları olan bir konu hakkında objektif olarak yazarken garip bir durumda. Dolayısıyla okuyucular bu raporu doğru olduğuna inanmayabilirler. Ama yine de doğru olabileceğinin farkında olmalılar.”

Bir önceki yazımız olan Microsoft Türk yazılım şirketi Citus Data'yı satın aldı başlıklı makalemizde acquisition, gelişmeler ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

No comments

leave a comment