Homegelişmeler2019’da takip edilmesi gereken 7 teknoloji trendi

2019’da takip edilmesi gereken 7 teknoloji trendi

7 Önemli Teknoloji Trendi

Geçtiğimiz yıl teknolojik şirketler açısından önemli olayların yaşandığı bir yıl oldu. Birçok teknoloji şirketinde çeşitli skandallar yaşanmış ya da bazıları inceleme geçirmişlerdir. Ancak bunların ötesinde 2019’da ortaya çıkması beklenen çeşitli önemli teknolojik hikayeler bulunmakta. Apple’ın Çin’deki mücadelesi, Microsoft’un atılımları, bilgisayar oyunlarının popülaritesinin düşmesi gibi pek çok konuyu bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

2018 yılı, teknolojik şirketler açısından zorlu bir yıl oldu. Tartışmalar, rekabetler, zorlu piyasa koşulları gibi pek çok sorunlarla uğraşmak zorunda kaldılar. Her ne kadar yeni ürünler ve inovasyonlar ortaya çıkarsalar bile yeni yılda da şirketlerin bu tür sorunlarla karşılaşması olası. Peki 2019’un en önemli teknolojik hikayeleri neler olacak? Teknoloji şirketlerini bekleyen önemli sorunlar ve gelişmeler neler olacak? Bu yazımızda 2019’daki teknoloji endüstrisini şekillendirebilecek muhtemel hikayeleri saptamaya çalıştık. İşte onlardan bazıları:

 

1. Facebook’ta kan kaybı devam edebilir

Rob Price’a göre bu yılın en önemli konusu teknoloji yasaları olacak. Facebook’un gizlilik ilkeleriyle ilgili dikkatsiz tutumu birçok insanın rahatsız olduğu bir konu. Ayrıca, Facebook geçtiğimiz yıl birçok önemli çalışanını kaybetti. Bu durumda şirket, yetenekli çalışanlarını elinde tutabilme, yeni yetenekleri şirketin bünyesine dahil etme ve önümüzdeki yılki büyümeyi yeniden hızlandırma çabaları 2019’da izlenmesi gereken önemli konulardan biri olacak. Facebook’un kaderinin buna bağlı olduğunu söylemek abartı olmayacaktır.

 

2. Uber & Lyft aynı anda halka açılacak

Peterson’a göre 2019’un trendi: halka arzda rekabet. Popüler yolcu taşımacılığı şirketleri Uber ve Lyfty için 2019’da halka arz söz konusu olacak. Uzun zamandır birçok konuda rekabet halinde olan iki şirketten önce hangisinin halka arz olacağı merak konusu.

Bununla birlikte, piyasalardaki volalitelerin Uber ve Lytft’e yatırım yapacak olanları nasıl etkileyeceği de önemli bir konu. Her iki şirket de milyarlarca dolar değerinde fakat bu değerleme piyasalardaki hızlı bir yükselme sonucunda yapıldı. Yani, borsada olası bir geri çekilmede bu şirketlerin değerlerinin düşmesi olası görünüyor. Bu bakımdan, yatırım yapacak olanların kaybetme riskini göze almaları gerekiyor.

 

3. Oyun konsollarının sonuna doğru

Sony Playstation ve Microsoft Xbox’ın beklenen yeni sürümleriyle birlikte 2019’da yeni nesil oyun konsollarıyla karşılaşabiliriz. Bununla birlikte, bulut oyun teknolojisi takip edilmesi gereken yeniliklerden biri olarak dikkat çekiyor.

Google, Microsoft ve Electronic Arts tarafından geliştirilmekte olan ve telefonlara ve bilgisayarlara en güncel oyunları sunabilen yeni video akış platformları konsollara olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırabilir. Bu platformlarda oyunlar bulut sunucusunda çalıştırılıyor ve tüm oyun kontrolleri online olarak yürütülüyor. Tabi bunun için gecikme süresi olmayan oldukça hızlı bağlantılar gerekiyor. Bu yüzden bu konuda geliştirmeler hala devam etmekte.

Google tarafından beta testi halinde yayınlanan “Assasin’s Creed Odyssey” isimli oyun, Google chrome tarayıcısı üzerinden oynanabiliyor ve işin ilginç yanı PlayStation 4’e çok yakın bir oyun performansı sunuyor. Microsoft ve Electronic Arts’ın kendi oyun akış hizmetlerinin beta testlerine bu yıl başlaması bekleniyor. Microsoft, Google ve Electronic Arts’ın bu atılımları oyun konsollarını raflara kaldırabilecek mi bunu beraber göreceğiz.

 

4. Microsoft buluttaki yükselişi

Kurumsal teknoloji muhabiri Rosalie Chan’e göre 2019’un en önemli teknolojik hikayesi Microsof’un dünyanın en değerli şirketi Apple’ı tahtından indirmesi olacak.

Bulut savaşlarının tartışmasız lideri şuan için Amazon olarak görünüyor. Ancak Microsoft Azure ona hızla yetişmekte. Microsoft Azure, son birkaç yılda önemli bir biçimde büyüdü. Microsoft’un devletle devam etmekte olan anlaşmaları da göz önüne alındığında bulut sektöründe oldukça ilerleme sağlayacağı bir gerçek. Bu gelişmeler doğrultusunda 2019’da Microsoft’un Apple’ı tahtından indirmesi mümkün olabilir.

 

5. Apple doygunluğu

Teknoloji editörü Alexei Oreskovic’e göre 2019’un en önemli teknolojik gelişmesi Apple’ın büyüme oranlarının düşmesi. Bunun sebebi ise insanların iPhone’a olan doygunluğu. Tüketiciler yeni cihazlara yükseltmeye ihtiyaç duymuyorlar ve bunun için yüzlerce dolar harcamak istemiyorlar.

Apple’ın büyüme hızının düşmesindeki bir diğer önemli faktör ise Çin. Çin’in son zamanlarda hızla gelişen Huawei akıllı telefonları iPhone’ların popülaritesinin düşmesine sebep oldu.

 

6. Youtube içerik kontrolüne yönelik kısıtlamalar 

Teknoloji muhabiri Nick Bastone, 2019 yılının en önemli teknolojik gelişmesinin Google ile ilgili yapılan suçlamalar olacağını belirtti. Maalesef, Youtube’da komplo teorileri, sahte haber ve uygunsuz içerik gibi birçok istenmeyen içeriği bulabilmek mümkün ve daha kötüsü düzeltilemeyen algoritma yüzünden Youtube bazen bu içerikleri önerebilmektedir.

Komplo teorisi içerikleriyle ilgili sorulan bir soruya Google CEO’su tarafından verilen cevap da şirketin henüz bu alanda yeterince önlem alamadığını bizlere gösteriyor. Youtube’da bulunan bu tür içerikler birçok kullanıcıyı rahatsız etmektedir. Youtube Google’ın arama dışında en önemli reklam gelirlerinden biri olduğu göz önüne alındığında, eğer istenmeyen içerikler konusunda yeterli önlem alınamazsa Youtube eski popülaritesini kaybedebilir.

 

7. Fortnite Çılgınlığı

Son zamanlarda hızla yayılan Fortnite isimli oyun, 2019’un en popüler teknoloji konularından biri olabilir. “Milyonlarca çocuk Fortnite oynuyor ve bazı anne-babalar bu konuda endişeliler” gibi haber başlıklarını yakın zamanda görebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Youtube zararlı video paylaşımları için önlem alacak başlıklı makalemizde youtube ve zararlı içerik hakkında bilgiler verilmektedir.

No comments

leave a comment