HomegelişmelerBaşarılı bir inovasyon çalışmasının 4 önemli unsuru

Başarılı bir inovasyon çalışmasının 4 önemli unsuru

Silikon Vadisi, sahip olduğu avantajlar ve çıkardığı başarılı projeler sebebiyle birçok insanın ilgisini çeken bir ekosistem. Özellikle yazılım ve internet alanındaki en önemli şirketlerin burada yer alması ve yeniliklerin buradaki insanlar tarafından yapılması, diğer şirketlerinde burayı daha fazla incelemesine sebep oluyor.

Vadide sıklıkla kullanılan sözlerden birisi: “Hızlı hareket et ve işi başar.” Günümüzde bir projenin başarılı olması için; zincirleri kırması, statükoyu sarsması ve endüstrilerde devrim yapması gerekmektedir. Bu tarz bir projenin ortaya çıkmasının en önemli şartı ise hızlı hareket etmektir. Vadinin ise başarılı olmasındaki en önemli sebep ortaya bir fikir atıldığında insanların hızlıca bu fikri uygulamaya koymasıdır.

4 unsura geçmeden önce eğer inovasyona ilgi duyuyorsanız 2018 yılının en iyi inovasyon kitaplarını listelediğimiz yazımıza buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Fiyatlandırma

İnovasyondaki en önemli sorunlardan birisi fiyatlandırmadır. Bir şirketin bir konu üzerinde inovasyon çalışması yapması, ona pahalıya patlayabilir. Çalışma başarılı olsa bile ortaya çıkan ürün mevcut pazardaki diğer ürünlerle rekabet edebilecek düzeyde değilse, yapılan çalışmanın hiç bir anlamı kalmaz. Bu sebeple inovasyon çalışmasından sonra ortaya çıkacak ürünün alanında benzersiz olması çok önemlidir.

Ofis Ortamı

Özellikle büyük şirketlerde sıklıkla gördüğümüz; salon mobilyaları, postitler ile duvarları kaplamak ve kahve makinesi gibi çözümler her zaman yeterli olmuyor. Şirketlerin başarmak istedikleri hedefleri iyi belirlemeleri ve bu doğrultuda çalışanları ile ortak hareket ederek karar vermesi çok önemli. Tabi ki geleneksel ofis ortamına oranla inovasyon merkezinin daha ferah olması çok önemli.

Lider

İnovasyon projesinde ki en önemli unsur bir liderin varlığı. Lidere inovasyon aşamasının her noktasında büyük iş düşmekte. Çalışanları sürekli motive etmesi, çalışanlar arasında bağ kurması ve hedefi sürekli olarak hatırlatma gibi görevler, liderin yapması gerekenlerin sadece birkaçı.

İnovasyon takımının oluşma aşamasında ise liderin ve projeyi ortaya koyan şirketin çok dikkatli davranması gerekiyor. İnovasyon çalışması yapılacak ise, çalışanların benzer özelliklere sahip olması çalışmanın geleceği açısından tehlikeli. Bu çalışanlar birbirleri arasında daha iyi anlaşsalar da projenin farklılaşması oldukça zor olacaktır. Bu sebeple kurulacak olan ekibin farklı kafa yapısındaki insanlardan oluşması çok önemli. Ekip sürekli olarak farklı düşünmeli ve hedeften sapmadan bu düşünceleri gerçekleştirmeye çalışmalı.

Vizyon ve Çalışanlar

Etkili bir inovasyon merkezi kurmanın en önemli şartlarından biriside sahip olunan vizyonun çalışanlara aktarılmasıdır. Eğer vizyon çok büyükse fakat çalışanlar bu vizyonu kavramakta zorluk çekiyorsa, bu çalışanların vizyona yönelik başarılı çalışmalar ortaya koyması imkansızdır. Proje sahibinin de yatırım getirisini dolar olarak hesaplamak yerine neden yatırım yaptığına dair tanımlamalar yapması daha önemlidir. İnovasyonda her zaman kazancı ilk plana koymak, başarısızlığı da beraberinde getirecektir.

Proje yöneticisinin de aynı zamanda inovatif ve açık fikirli olması gerekmektedir. Bu özellikler hem proje başlangıcında hem de proje aşamasında gereklidir. Yönetici, inovasyon aşamasında ekibin fikirlerini destekleyecek veya anlayacak açık görüşlülüğe sahip değilse projenin başarıya ulaşması yine çok zordur.

Yukarıda saydığımız tüm sebepler başarılı bir inovasyon çalışmasının temellerini oluşturmaktadır.

Entreprenur sitesinden alıntılanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Moda devi H&M 'i online alışveriş zorluyor başlıklı makalemizde e-ticaret, h&m ve online alışveriş hakkında bilgiler verilmektedir.

No comments

leave a comment