HomegelişmelerSürücüsüz araçlarda korku eşiğini Google aşabilecek mi?

Sürücüsüz araçlarda korku eşiğini Google aşabilecek mi?

Waymo Araçları ve İnsansız Sürüş Teknolojisi

Google firması sadece arama motorunda değil birçok farklı sektörde gayet başarılı bir şekilde faaliyet gösteren bir şirket. İnsansız otomobil projesi olan Waymo hala daha test aşamasında olmasına rağmen 2016 yılından bu yana yollarda olan bir model. Waymo araçlarının en büyük sorunu ise insanlar. İnsanlar, bu insansız yapay zeka araçları taciz edip kaza yapmalarına sebebiyet verebiliyorlar. Bu araçların içinde insanlar bulunmadığı için sürücüler bu faaliyetleri yaparken daha bir özgüvenle hareket ediyor.

 

Testin Merkezi Arizona

Amerika’da özellikle Arizona eyaletinde, test aşamalarında ortaya çıkan görüntüler hem komik hem de üzücü. Waymo aracına ateş edenler, aracı kazaya sürüklerken kendisi kaza yapanlar ve lüks araçlarla bile bu araca çarpan sürücülere rastlamak mümkün.

İnsansız araç olan Waymo’lar ilk olarak 2016 yılında üretilmişti. İlk başlarda daha basit olan bu araçlar sürekli olarak geliştirildi. Araçta bir dizi kamera sistemi bulunuyor ve araç şerit değiştirme veya dönüşlerde ki performansını günden güne arttırıyor. Özellikle Chandler’da kilometre başında bir Waymo aracını görmemek imkansız. Waymo filosu günde 25.000 milden daha fazla yolda kamuya açık olarak hareket etmekte ve kayıt yapmaktadır.

Proje yöneticisi yaptığı açıklamada: “Geçtiğimiz 2 yıl boyunca, Arizona eyaletinde ki yollar daha güvenli hale geldi. Bazen testler aşamasında aracın içerisinde sürücü bulunabiliyor ve araçlara duyulan öfkeden onlarda etkileniyorlar.”

İnsanların çoğu Waymo araçlarını normal araçlar olarak kabul etse de azımsanmayacak bir kısımda araçları rahatsız edici buluuyor. Otomotiv alanında bir yazar olan Kevin Ridley ise: “Waymo model araçların biraz uzağında kalmaya çalışıyorum. Trafikte birinin yanında veya arkasında sıkışıp kalmamak için Waymo araçlardan uzak durmakta fayda var. Bu araçlar beni korkutuyor. İnsanın karar verme sürecinin yerini bir teknolojinin alacağını düşünmüyorum.”

Waymo ise bu konuda sürücülerin ve halkın güvenliğinin her şeyden üstün olduğunu belirtiyor. Sürücülere ise kendilerini güvende hissetmediklerinde polisi aramaları öneriliyor. Şirket kayıtlarına göre ise Arizona ve Kaliforniya’da polis müdahalesi vakaları oldukça nadir yaşanıyor.

 

Test Kararı ve Diğer Firmalar

Arizona sahip olduğu yol güzergahı sebebiyle kendi kendini süren araçlar için popüler bir test alanı. Vali Doug Ducey 2015 yılında, test firmalarının araçlarını kendi eyaletinde kullanmasına izin verdiklerini belirtmişti. Bu kararı ise teknolojiye bir nebzede olsa katkı yapmanın, Arizona’nın çıkarına olacağını düşündüğü için verdiğini açıklamıştı.

Ne yazık ki bu testlerin hepsi sorunsuz olarak yapılmıyor. Mart ayında insansız bir Uber aracı caddede karşıdan karşıya geçen bir yayayı öldürmüştü. Uber hala daha testlerine devam etse de bu durum uzun süre tartışılmış ve Uber’e ceza bile kesilmişti.

Arizona’da test gerçekleştiren diğer firmalar ise Kroger ve Nuro. R1 adında ki bu özel araçlarda direksiyon veya koltuk bulunmuyor.

Amerikalılar hala kendi kendine sürüş teknolojisi konusunda temkinli. Amerika’da bir web sitesinde yapılan ankete göre insanların %21’i bu araçları kullanacağını açıklarken, %61’i kullanmayı kesinlikle düşünmediklerini belirtiyor. Bu teknoloji ufak aksaklıklar dışında başarılı bir şekilde uygulansa da, insanların bu teknolojiye alışması uzun sürecektir.

Bir önceki yazımız olan Moda devi H&M 'i online alışveriş zorluyor başlıklı makalemizde e-ticaret, h&m ve online alışveriş hakkında bilgiler verilmektedir.

No comments

leave a comment