HomegelişmelerTesla’nın 2018 4.çeyrek kârlılığı ne çıkacak?

Tesla’nın 2018 4.çeyrek kârlılığı ne çıkacak?

Tesla şirketi 2018 yılı kazançlarını bildirmeye hazırlanıyor

Bu dönem birçok hisse senedi yatırımcısı ve şirket açısından çok önemli. Genellikle bu haftalarda şirketler kar ve zarar grafiklerini açıklıyorlar. Tesla’nın dördüncü çeyrekte yaklaşık olarak 7 milyar dolarlık bir gelir beklentisi var. Şirket üçüncü çeyrekte beklenenin üzerinde performans sergilemişti.

Şirketin rakamları açıklamasından önce firmanın CEO’su Elon Musk ile Wall Street analistlerine de kulak vermekte fayda var. Analistler Tesla’nın genel anlamda kar sağlayacağını fakat bunun dördüncü çeyrekte gerçekleşmeyeceğini belirtiyorlar. Elon Musk ise dördüncü çeyrek olmasa da 2019’un ilk çeyreğinin büyük kazançla kapatılacağını belirtiliyor.

2018’in ilk yarısında kayıplar büyük olsa da üçüncü çeyrekte firma zarar yerine kar açıklamıştı. Eğer Tesla firması dördüncü çeyrekte de kar açıklayabilirse, 2019 yılına da umutla girecektir. Tesla Model 3 sedan satışlarında ise artışlar söz konusu. 2018’in üçüncü çeyreğinde ki artışın en büyük sebeplerinden birisi buydu. 2019’da ki satışlar göz önüne alındığında, şirket 7 milyar dolarlık engelin üstünden gelebilirse 10 milyar dolarlık seviye zor olmayabilir.

Tesla 2019’da karlar üzerinde bir baskı kurmuş ve bu durum hisse senetlerine olumsuz yansımıştı. Şirkette yaşanan işten çıkarmalarında artması ile birlikte uzun süre sonra hisse fiyatları 300 doların altına inmişti. Ocak ayında ise hisse senedi fiyatları %12’den fazla değer kaybı yaşadı.

Tesla için önemli olan seviye  360 dolar

Bu seviyelere gelinmesi için firmanın çıkardığı ürünlere olan talebin artması ve şirketin neredeyse her çeyrekte kar açıklaması gerekiyor. Daha öncede Elon Musk’ın aykırı davranışları sebebiyle şirket bu seviyeye çıkamamıştı.

Şirketin önünde ise iki farklı yol var. Şirket ya kendi öz sermayesi ile projelerini gerçekleştirecek yada borçlanma yoluna gidecek. 2018 yılında ki üçüncü çeyreğin kapanışında şirketin 3 milyar dolar nakit sermayeye sahip olduğu belirtilmişti.

Şirketin hisse senedi fiyatları tekrardan 300 doların altına inerse, yatırımcı bu varlıkları tekrardan satın almak isteyebilir. Bu durumda da şirket borç verme yoluna gidecektir. Bu durum ise sadece Tesla kaynaklı değil, otomotiv kaynaklı. Birçok araba şirketinin sermaye noktasında doyumsuz iştahları var ve borçları da hiç bir zaman bitmiyor.

Tesla geçmiş zamanlarda yaptığı oto kiralama destekli menkul kıymetleri tekrardan aktifleştirebilir. 2019’un ilk çeyreğinde çıkması beklenen Model Y kompakt SUV aracı için ek mevduatlarda söz konusu. Tesla’nın şuanda başarısız iş yapma lüksü pek bulunmuyor. Musk şuanda şirketin uğraştığı bir problem olmasa da, davranışları tahmin edilemez bir insan.

Bir önceki yazımız olan Moda devi H&M 'i online alışveriş zorluyor başlıklı makalemizde e-ticaret, h&m ve online alışveriş hakkında bilgiler verilmektedir.

No comments

leave a comment