Homegelişmelerİnovasyon şirketi 3M’in 5 inovasyon sırrı

İnovasyon şirketi 3M’in 5 inovasyon sırrı

3M hepimizin bildiği gibi yenilikçilik deyince akla gelen şirketlerden birisidir. Çoğunlukla, post-it ve zımpara kağıdı gibi ürünleri ile tanınmasına rağmen, 3M’in 55 binden fazla ürünü var ve her hafta 25’e yakın yeni ürün çıkartıyor. 90.000’den fazla çalışanı, 200 üretim tesisi ve 86 laboratuvarı ile 3M, inovasyon gündemini geliştirmeye odaklanıyor. Peki 3M bu yenilikçi yapısını nasıl zinde tutuyor?

3M’de İnovasyonun Sırrı Nedir?

UK&I Kıdemli Teknik Müdürü Adam Newland 3M’in başarılı olmasının altındaki sırrı: “Araştırma, paranın bilgiye dönüştürülmesi; yenilik, bilginin paraya dönüştürülmesidir. 3M, bilginin önemini anlar ve bilginin değer yaratmak için kullanıldığını bilir.’’ olarak açıklıyor. İngiltere Ar-ge Müdürü Wyne Lewis ise, bir bloggerla yaptığı röportaj sırasında 3M’in 5 inovasyon sırrını özetlemiş ve 3M çalışanlarının nasıl inovasyon yaptıklarını şöyle açıklamış:

1- 3M Çalışanları Müşterilere Vakit Ayırıyor

3M onları zorlayan sorunları sever, ünlerini kanıtladıkları ve işin ilginçleştiği kısım da burası. Temel bir 3M prensibi, müşterilerinin bulundukları yerlere gitmek, çalışırken onları gözlemlemek ve bu sırada birçok soru sormaktır. Müşterinin neye ihtiyacı olduğunu rastgele tahmin etmiyorlar, ihtiyaçlarını bilmek için onlarla vakit geçiriyorlar. Bu sayede çözebilecekleri büyük problemleri de keşfedebiliyorlar.

2-İnovasyon için Zaman Ayırıyorlar

3M çalışanları, zamanlarının %15’ini istekli oldukları bir proje üzerinde çalışarak geçirebiliyorlar. Fakat bu büyük bir verimsizlik yaratmıyor mu? Muhtemelen, ancak %15’lik zamanın dışında, 3M milyarlarca dolarlık gelir elde etti. Her 3M çalışanı bu zamanı kullanabileceklerini biliyor ve bu sistem kuruluşa yenilikçi insanları çekiyor. Çalışmalar anında sonuç vermiyor ama uzun vadede şirkete oldukça fayda sağlıyor.

3-İnovasyon’un Zorlu Bir Yol Olduğunu Biliyorlar

3M, inovasyonun kolay bir yol olmadığını ve bu süreç boyunca karşılarına birçok tümsek çıkacağını biliyor. Bu nedenle, McKnight Prensiplerini (eski bir CEO’nun ismini almış) geliştirmişlerr: İyi insanları işe alın; işlerini yapmalarına izin verin; hatalara karşı hoşgörülü olun. 3M büyük problemleri çözmenin bir keşif yolculuğu olduğunu ve bu yolculuğun her zaman beklendiği gibi olmayacağını biliyor. Bununla birlikte, hatalarından ve deneyimlerinden ders alıyorlar ve sonuç olarak çözüm bulma konusunda ilerleme gösteriyorlar.

4-Yenilikçi Kahramanları Unutmuyorlar

İnsanlar hikayelere bayılır; 3M de bunu biliyor, efsanevi ve yenilikçi kahramanları hakkında hikayeler anlatmayı ve onları hatırlatmayı seviyorlar. Tabi ki her 3M çalışanı bu kahramanlar arasında yer almıyor ancak bu yöntem mevcut çalışanlara daha fazla çaba göstermeleri için ilham veriyor.

Post-it notlarını geliştiren ekibin, müşteri talebini göstermeleri gerekiyordu. Bu yüzden telefonları yöneticilere gelecek şekilde ayarladılar. Ne zaman bir 3M çalışanı daha fazla Post-it notu talep etmek için telefon etse, çağrıyı yöneticiler aldı ve böylece müşteri talebine ikna oldular. Bu hikaye, 3M’in ticari başarıya yönelik son adımlarını tamamlama tutkusu hakkında bizi aydınlatıyor.

5-İşbirliğine Teşvik Ediyorlar ve Yardımlaşıyorlar

3M büyük bir şirket ve her hafta 25 yeni ürün oluşturulduğundan, gün içinde şirkette hareketlilik çok fazla oluyor. Aynı ürünlerin oluşturulmasını ve çoğaltılmasını önlemek için 3M, üyelerin araştırmalarını, problem, fikir ve çözümlerini paylaştığı belirli ilgi alanlarına göre düzenlenmiş forumlara sahip. Çalışanlar ihtiyaç duydukları cevapların muhtemelen forumda olduğunu ve sadece onları bulmaları gerektiğini biliyor.

Örneğin, otomotiv ekibi, diş hekimliği ekibi tarafından diş dolgusunu onarmak için geliştirilen bir karışımı alıp dönüştürdü ve uzun süredir çözmek için uğraştıkları kaporta doldurma problemi üzerinde uyguladı. Yani, 3M çalışanları birbirlerine yardım etmeye açıktırlar. Eğer birine yardım ederlerse, o yardımın dönüşü olacağını da bilirler.

 

Bir önceki yazımız olan Moda devi H&M 'i online alışveriş zorluyor başlıklı makalemizde e-ticaret, h&m ve online alışveriş hakkında bilgiler verilmektedir.

No comments

Sorry, the comment form is closed at this time.