HometartışmaSihirli bir değnek olarak Design Thinking

Sihirli bir değnek olarak Design Thinking

Design Thinking nedir?

En sade ifadesi ile Design Thinking yenilikçi ürün ve hizmetler tasarlamayı hedefleyen bir yöntemdir. Design Thinking kurumlara inovatiflik kazandıracak yeni bir yönetim anlayışı mı yoksa sadece yeni “trend topic” bulmakta zorlanan danışmanlık firmalarına bir hayat öpücüğünden mi ibaret?

Eğer Design Thinking (DT) yönteminin içerisindeki “tasarım” kelimesinin ne anlama geldiği iyice anlaşılmazsa DT kurumların öğrenilen metodolojiler çöplüğünde yerini kısa sürede alabilir. Büyük umutlarla ve şaşalı tanıtımlarla başlayan cicili bicili eğitimler kısa sürede herkesin burun kıvırdığı, hayal kırıklıkları ile dolu bir heveslik çalışmalar olarak kalabilir. DT doğru şekilde öğrenilmesi, doğru şekilde uygulanması ve doğru şekilde takip edilmesi gereken yenilikçi bir yaklaşımdır. Doğası gereği de bir takım riskler içermektedir.

Kahrolsun “bağzı” eski şeyler

Eskiden kurtulmak ve yeni bir şeylere başlamak her zaman heyecan ve mutluluk vericidir. Ancak bu heyecan zaman zaman yanlış kararların alınmasına, yanlış yollardan gidilmesine neden olabilir. DT alışık olmadığımız terminolojisi ve ilgi çekici çalıştayları ile heyecan verici bir pencere açabilir. Ancak ne yazık ki pek çok kurum yaklaşımın temel dinamiklerini anlamadan “metodoloji” bulmanın heyecanı ile DT’yi bir çırpıda uygular. Bir çırpıda da harika olmayan sonuçlarla karşılaşır.

Yeniyi bulmaya çalışırken eskiyi arar hale gelebilirsiniz. DT metodunu tasarım kelimesinin ne anlama geldiğini anlamadan kullanmaya çalışmak hüsran garantilidir. Hüsrandan kaçınmak için bir takım doğru bilinen yanlışların altını çizmekte fayda görüyorum.

Design Thinking lineer bir metodoloji değildir

DT IDEO’nun ya da Stanford’un yapılandırılmış uç uca bağlı adımlarının ötesinde bir yaklaşımdır. Problem çözme ya da ürün geliştirme süreci değildir. Bir tasarım sürecidir. Bir parça çamurun bir sanat eserine dönmesi süreci gibi hataları, geriye dönüşleri, bazen herşeyi yıkıp yeniden yapmayı, bazen hızla sonuca ulaşmayı, bazen ise uzun uzun çalışılsa da bir sonuca ulaşamamayı içinde barındırır. DT’yi bir yapılacaklar listesinden ibaret görmek onu tüm zenginliğinden uzaklaştırır. Sevgili proje yöneticileri, üzgünüm, DT bir süreç değil bir keşif yolculuğudur.

Design Thinking günübirlik bir çalıştay değildir

Kurumlar DT yaklaşımını kaç saat süreceği önceden belirlenmiş bir çalıştaya indirgeme eğilimindedirler. Bu tarz sınırlandırılmış çalıştaylar bazen etkileyici sonuçlar üretseler de genelde averaj ve vasat fikirlerle sonuçlanır. Bu sonuçlar genellikle sonraki adımlara geçemeden orada ölürler. Oysa gerçek bir problem ile ilgili gerçek içgörüler toplamak ve bunlar ışığında bir ürün ya da hizmet geliştirmek çoğu kez haftalar alacak bir süreç gerektirir.

İnsana temas etmeden insana temas eden tasarım yapamazsınız

DT yaklaşımının temelinde insan odaklılık vardır.  Yaklaşımın temelini empati ve sosyal antropoloji oluşturur. Genelde bu adım teknik insanlar tarafından  prototip öncesinde hızlıca atlanılması gereken bir adım olarak kabul edilir. DT teknik değil çok sosyal bir süreçtir ve temelinde insan davranışını anlamak vardır. Bir DT projesinde en fazla zamanın empati / antropolojik gözlemde hercanması sabırsız teknik insanları yıpratsa da doğrusu budur. İnsani girdiler (içgörüler, saha gözlemleri, davranış analizleri vb.) olmadan bir kaç telefon görüşmesi ve ayak üstü bir kaç sohbet ile tasarım yapılamaz. Hadi sizin seveceğiniz haliyle söyleyelim. DT’de inovatif ürün insan duygularının ve ihtiyaçlarının bir fonksiyonudur. İnsani “input” olmadan insani “output” elde edemezsiniz. Aksi takdirde DT sürecinizin klasik ürün geliştirme ve süreç iyileştirme çalışmalarından öteye geçmediğini fark edersiniz.

Sonuç olarak…

Her yeni yöntemden, her popüler yönetim teriminden medet ummak eğitim ve danışmanlık firmaları dışında kimseye faydası olmayan zararlı bir alışkanlıktır. Design Thinking yaptık demek için yapılacak bir yöntem değildir. Nasıl ki yalın üretim kanban kartlarından ibaret değilse Design Thinking de bir kaç kanvas ve eğlenceli prototip imalatından ibaret değildir.  Özünde empati kurmanın ve insanı anlamanın yer aldığı yaratıcı ve sosyal bir süreçtir. İnovasyonu ileri mühendislik çalışmalarının bir çıktısı olarak düşünüyorsanız Ar-Ge ile inovasyon arasındaki farkı karıştırıyor olabilirsiniz. Bu farkı netleştirmeden girişilecek Design Thinking çalışmalarından elde edeceğiniz fikirleri sıradan bir beyin fırtınası ile çok daha hızlı şekilde elde edebileceğinize eminim.

Bir önceki yazımız olan Gig ekonomisi yükselmeden çöker mi? başlıklı makalemizde freelancer, gig ve gig ekonomisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Erim Kırca

Uluslararası bir şirkette Yetenek Yönetimi Lideri olarak çalışmaktadır. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde liderlik ve inovasyon üzerine doktora çalışmaları yapmaktadır. Tasarım, inovasyon, organizasyonel gelişim ve yetenek yönetimi konularına ilgi duymaktadır.

Written by

Uluslararası bir şirkette Yetenek Yönetimi Lideri olarak çalışmaktadır. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde liderlik ve inovasyon üzerine doktora çalışmaları yapmaktadır. Tasarım, inovasyon, organizasyonel gelişim ve yetenek yönetimi konularına ilgi duymaktadır.

No comments

Sorry, the comment form is closed at this time.