HomegelişmelerModa devi H&M ‘i online alışveriş zorluyor

Moda devi H&M ‘i online alışveriş zorluyor

Dünyaca ünlü tekstil firmalarından olan H&M, Amerika kıtasındaki operasyonlarında revizyona gidileceği belirtti. Firmanın Kuzey Amerika operasyon başkanı Martino Pessina tarafından yapılan açıklamaya göre firma bu yıl Amerika kıtasına özel indirimler başlatacak.

Pessini konu ile ilgili: “Yaptığımız araştırmalarda, firmamızdan alışveriş yapanların çoğunun sadık müşterilerden oluştuğunu tespit ettik. Önceliğimiz bu kitleyi kaybetmeden yeni müşteriler kazanmak. Bu sebeple birçok üründe indirime gitmeyi planlıyoruz. Tabi ki firma olarak H&M’in kar marjını ve marka imajını da korumalıyız.” şeklinde konuştu.

Her perakende tekstil firmasının sorunu olan envanter sorunları, H&M firmasının da başının belası. Mart 2018 yılında yapılan açıklamada geçen yıldan bu yana 4.3 milyar dolarlık envanter biriktiği hesaplanmış. Bu ürünler genellikle görece az tercih edilen ve satılmayan ürünlerden oluşuyor.

Firmanın bir sözcüsü daha önce yaptığı açıklamada: “Satılmayan ürünlerin birçoğu mevsimsiz giysiler. Soğuk hava nedeniyle bahar ve yaz ürünlerimizi elden çıkaramadık.” Konu ile ilgili araştırma yapan uzmanlar ise firmanın envanter yığınını çevrimiçi rakiplerinin güçlü olmasına bağlıyor. Birçok insan artık İnternet üzerinden alışveriş tercihi yapıyor ve H&M bu konuda rakipleri ile yarışamadığı için stoklarını eritemiyor.

Firma bu yıl başta Amerika’da olmak üzere, diğer ülkelerde de envanter konusuna daha fazla önem vermek istiyor. Ağır iskonto riskinin azaltılması için trend ürünleri ön plana çıkarmak, planın en büyük parçası. H&M’in Aralık ayında yayınladığı rapora göre ise, son 3 ayda satılmayan ürün yaklaşık olarak 3.9 milyar dolar değerinde.

Pessina son olarak: “Bir ürünün muhteşem olmasından ziyade ürünün mağazaya gelme süresi de çok önemlidir. Bu noktada tedarik planlaması ön plana çıkmaktadır.” şekliden konuştu.

H&M firması bu sorununu çözebilmek adına teknolojiden de yararlanmaya çalışıyor. İnsanların alışveriş tercihini daha iyi anlamak adına yapay zeka konusunda Ar-ge faaliyetleri başlatıldı. Yine tedarik sürecinin hızlandırılması konusunda da danışman şirketlerle anlaşmalar yapıldı.

Bir önceki yazımız olan 2019'da takip edilmesi gereken 7 teknoloji trendi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

No comments

leave a comment