HometartışmaYalnız kurtlardan yaratıcı fikir çıkmaz mı?

Yalnız kurtlardan yaratıcı fikir çıkmaz mı?

Bir inovasyon hikayesi

Kutunun dışında düşünebilen, şirket bağlılığı yüksek bir grup insan informel bir toplantı salonunda bir araya gelirler. Işık, renkler, mobilyalar, herşey onların yaratıcılığını tetikleyecek şekilde tasarlanmıştır. Sonra birden liderleri odaya girer. Ekibi düşüncelerini özgürce söylemeleri, hata yapmaktan çekinmemeleri, her fikrin çok değerli olduğu yönünde cesaretlendirir. Hiyerarşinin neredeyse görünmez olduğu bu ortamda ekip üyeleri birbirinden yaratıcı fikirler ortaya çıkartırlar. Bunlar içerisinden en kıymetlilerini projelendirerek şirketlerinin rekabetçiliklerine  katkı sunarlar.

Harvard Business Review’in kapak cümlelerinden derlenmiş bir inovasyon hikayesi dinlediniz. Hikayede yanlış olan bir şey olmamakla birlikte kabul edin siz de biraz klişe buldunuz. Kalabalık ortamlarda söylemekten çekinsek de hepimiz biliyoruz ki “bazı şeyler” anglo-sakson dergilerde yazdığı ya da mürekkep yalamış eğitmenlerin anlattığı gibi olmayabiliyor.

İnovasyon illa ki ekip işi midir?

Eğer ekip üyeleri

 • şirketin bulunduğu pazarı, pazarın güncel dinamiklerini bilmiyor,
 • şirketin ürün ve hizmetleri ile ilgili ülkedeki, bölgedeki ve gezegendeki en iyi örnekleri; ve bunların nasıl en iyi olduklarını anlamıyor,
 • şirketin ürün ve hizmetlerini bugün çok etkilemeyen ama yarın etkileme ihtimali olan teknolojiler hakkında fikir sahibi değilseler,
 • kendi alanı dışındaki uzmanlık alanlarına dair ufak da olsa bir ilgi duymuyor, kendi süreçleri dışındaki şirketi yok sayıyor,
 • yeni şeyler öğrenme, farklı şeyler deneme ve bir şeyleri değiştirmeye yönelik en ufak bir motivasyonu yoksa,
 • her türlü değişim ve dönüşümü karşı konulamaz bir korku, öfke, endişe ile karşılıyorsa,
 • şirketin geleceği ile kendi bireysel geleceği arasında küçük ve zayıf bile olsa bir bağ kuramıyorsa,

elma, yıldız, kare ve hatta konuşma balonu şeklindeki tüm post-itlerinizi ve 12 renkli tam takım keçeli kalemlerinizi çöpe atabilirsiniz.

İnovasyon ve yaratıcılık ekip işidir ancak bunu yapabilecek nitelikteki ekiplerin işidir. Her ekibin değil. Değişim ve dönüşüme tutkusu olmayan, yenilikten korkan ve şirket ile hiç bir duygusal köprüsü olmayan insanları otel salonlarına doluşturmanın bir işe yaramayacağı aşikar. İnovasyon “cahil” bireylerin ve “ruhsuz” takımların işi değildir. Burada “cahil” ile kastettiğimiz şeyin sahip olunan diploma değil öğrenme, deneme ve yaratmaya dair ilgisizlik olduğunun altını çizmekte fayda var. Kaldı ki diploma ile cüret-tutku-merak arasında ispatlanmış bir korelasyon da bulunmuyor.

Yalnız kurtlara yer açalım

“Cahil”lerden oluşan “ruhsuz” bir takımdansa yalnız kurtların –tutkulu kurum içi girişimcilerin- fikirleri, cüret ettikleri çalışmalar şirketlere çok daha fazla değer katabilir.

Eğer bir çalışan tek başına,

 • yöneticisinin bir talebi olmadan dahi kendi kendine zaman yaratarak yeni şeyler öğreniyor,
 • yepyeni şeyler denemek ve tasarlamak için kendiliğinden motive olabiliyor,
 • eleştirilmekten, başarısızlıktan korkmadan sürekli yeniliklerin peşinden koşuyor,
 • takdir olmasa bile öğrenmeye, yeniliklere ve dönüşüme dair çocukça bir heyecan duyuyor ise

varsın bir takıma dahil olup cicili-bicili salonlarda bir yerlere post-it yapıştırmasın.

Şirketlerin inovasyon ve yenilikçilik konularında takım çalışmasını sürekli yüceltirken biraz da yalnız kurtları keşfetmek ve onları daha da yüreklendirmek için enerji harcaması gerekiyor. Bütün dergiler, kitaplar aksini söylese bile

 

Bir önceki yazımız olan Design Thinking neden "bazen" işe yaramaz? başlıklı makalemizde design thinking, dt ve inovasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Erim Kırca

Uluslararası bir şirkette Yetenek Yönetimi Liderli olarak çalışmaktadır. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde liderlik ve inovasyon üzerine doktora çalışmaları yapmaktadır. Tasarım, inovasyon, organizasyonel gelişim ve yetenek yönetimi konularına ilgi duymaktadır.

Written by

Uluslararası bir şirkette Yetenek Yönetimi Liderli olarak çalışmaktadır. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde liderlik ve inovasyon üzerine doktora çalışmaları yapmaktadır. Tasarım, inovasyon, organizasyonel gelişim ve yetenek yönetimi konularına ilgi duymaktadır.

No comments

Sorry, the comment form is closed at this time.